(Artykuł w przygotowaniu)
Postaram się przybliżyć trochę temat rozpoczęcia hodowli ptaszników.
1. Po pierwsze trzeba zdecydować o gatunku i wielkości pająka, którego chce się hodować. Ma to znaczenie o tyle że determinuje wielkość pojemnika lub terrarium początkowego. Inny pojemnik jest potrzebny dla malucha L1 gatunku Cyriocosmus elegans lub Typochlaena seladonia a inny dla Theraphosa blondi gdyż w stadium L1 gatunki te różnią się kilkukrotnie wielkością.
Ja średniej wielkości gatunki do stadium L5 trzymam najczęściej w sosjerkach do pizzy, nieco większe od ok L5 do L8-9 w pojemnikach ok 14x9x9cm, a dorosłe w terrarium około 20x20x20 lub większych. Oczywiście w pojemniku wiercimy bądź wypalamy otwory wentylacyjne wielkości takiej by nie usiekł pająk i karmówka, wsypujemy podłoże (najlepiej torf kokosowy lub ziemię bez nawozów) i do tego dobrze dać jakąś kryjówkę typu skrawek dębu korkowego a dla większych pająków tubę z dębu korkowego, kawałek spreparowanego kokosa itp.
Wielkość terrarium lub pojemnika dobieramy oczywiście na zasadzie aby pająk miał minimum 2-3 wielkości swojego ciała na ruch, w przypadku gatunków naziemnych raczej niskie, w przypadku nadrzewnych wysokie, a w przypadku podziemnych z dużą ilością torfu do kopania.
Oczywiście nie ma zbyt dużego terrarium – ogranicza nas miejsce w domu/mieszkaniu i na co warto zwrócić uwagę możliwość zlokalizowania ptasznika. O co chodzi ? A o to że wpuszczając stadium L1 jakiegoś małego gatunku do terrarium np. 30x30x30, które ma jakąś dekorację jest duża szansa, że po pierwsze pająka który jest np. wielkości 5 mm z odnóżami nie znajdziemy zbyt prędko w takim terrarium, po drugie ma szansę uciec przez otwory wentylacyjne które najczęściej mają ok. 2mm średnicy, a po trzecie raczej na pewno ucieknie karmówka.
2. Jako karmówka w moim przypadku najlepiej sprawdzają się karaczany tureckie lub świerszcze wielkości porównywalnej z wielkością tułowia pająka (bez nóg). Nie należy używać złapanego pokarmu typu muchy, robaki znalezione na dworze itp. gdyż np. gdy ktoś mieszka w bloku i znajdzie karalucha nie ma gwarancji, iż nie miał on kontaktu z jakąś trutką i padnie nam pająk. Pająki małe karmimy co ok 7 dni dorosłe co 2 tygodnie.
3. Akcesoria przydatne w hodowli: wszelkiego rodzaju pęsety twarde, miękkie, dłuższe i krótsze; spryskiwacz lub tryskawka do nawilżania.